e-mail: marta.piszczatowska@adm.uw.edu.pl

Doktor nauk o zdrowiu. Absolwentka historii (2005) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończyła Podyplomowe Studia z Historii Sztuki. Perspektywa społeczna i polityczna (Collegium Civitas, Warszawa) oraz Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Doktorat napisany pod kierunkiem prof. Elżbiety Krajewskiej-Kułak (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) poświęcony był położnictwu i ginekologii na Akademii Medycznej w Białymstoku w latach 1950-1987.

Wieloletni pracownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, autorka oferty edukacyjnej tegoż Muzeum, autorka i współautorka wystaw stałych oraz czasowych o profilu historycznym oraz medycznym, m.in. „Kamienie milowe białostockiego szpitalnictwa”, „Od Akademii Lekarskiej do Uniwersytetu Medycznego. Dziedzictwo medyczne w Białymstoku”, „Muzea uczelniane dla Niepodległej”.

Brała udział w ponad 40 projektach naukowych, m.in. Muzea Uczelniane. Katalog, Niepodległościowe sploty w Pałacu Branickich w Białymstoku, Muzea uczelniane dla Niepodległej, Treasures of the Polish University Heritage, Dziedzictwo akademickie dla przyszłości nauki, Miasta Wiedzy – Architektura Polskich Kampusów, Otwarty kampus, Codzienność Warszawy 1915-1918. Szklane negatywy ze zbiorów Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall, Archeologia jako fenomen kulturowy – 100 lat warszawskiej archeologii, Muzea, kolekcje i zbiory naukowe wyższych uczelni. Skarbnice polskiej historii nauki, Unikatowe zbiory polskiej nauki, Janusz Fiszer. Kolekcjoner i inne.

Stypendystka The Robert Anderson Research Charitable Trust.

Laureatka nagród Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Oddział Podlaski oraz Oddział Mazowiecki.

Wiceprezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM.

Wybrane publikacje
Książki:
Artykuły:
  • M. Piszczatowska, Museums of Pioneers of Medicine and Nursing in London, „Medycyna nowożytna. Studia nad historią medycyny”, 2018, t. 24, z. 1, s. 99 – 110
  • M. Piszczatowska, Profesor Wanda Kazanowska i profilaktyczne badania białostockiego ośrodka położniczo-ginekologicznego, [w:] Kobiety w medycynie. W stulecie odzyskania niepodległości 1918-2018, red. M. Anna, M. Ciesielska, M. Paciorek, Warszawa 2019, s. 231-243